מה זה בכלל בלאק פריידי

את המושג "בלאק פריידי" אנו שומעים מדי שנה לקראת חודש נובמבר כבר לא מעט שנים. אלו שעדיין לא מכירים את המושג או לא יודעים למה הוא קשור, חשוב שיידעו שמדובר על יום מכירות גדול מאוד שהתחיל בארה"ב והתפשט למקומות שונים בעולם. על מנת לדעת בכלל מדוע נקרא יום זה בשם "בלאק פריידיי" צריך להיכנס לעולמם של רואי חשבון בארה"ב ולהבין שמדובר על סימון מסוים שאפיין את רישום שורת הרווח.

http://www.no-risk.co.il – קרדיט על שכתוב המאמר האדיר הזה!

Black-Friday-Stamp

שורת רווח בדו"ח של הכנסות בראיית חשבון מסומנת בצבע השחור (לעומת הפסדים שמסומנים בצבע האדום), ולכן אנו יכולים להבין מה הקשר בין המילה "בלאק" (שחור) למושג "בלאק פריידי". ה-"בלאק פריידי" עצמו הוא יום שישי שחל בשבוע הרביעי של חודש נובמבר, והוא מסמן את פתיחת עונת המכירות הגדולה של חג המולד הנוצרי. מושג זה של "יום שישי השחור" הוא בסך הכול רצון להגדיר מהלך מכירתי מוצלח כמה שיותר.

התורים מול החנויות והפעילות באתרי האינטרנט פשוט מדהימים

כבר לא מעט שנים רואים בעסקים רבים בכל רחבי ארה"ב עד כמה בלאק פריידי הוא אכן יום מכירות מוצלח מאוד. בין אם אנו מדברים על חנויות שממוקמות בערים שונות ברחבי ארה"ב ובין אם אנו מדברים בשנים האחרונות על אתרי אינטרנט שמנהלים יום מכירות אגרסיבי כזה, הרי שבפועל אנו מדברים הן על תורים גדולים בפתחן של החנויות עוד בטרם הן נפתחות והן על תכונה רבה וכניסות רבות לאתרי אינטרנט.

הסוחרים שהבינו כבר מזמן עד כמה יום מכירות כזה יכול להיות רווחי, אינם פוסחים על ההזדמנות להצטרף לחגיגה, אם נגדיר זאת כך, ומציעים מספר עצום ובלתי נתפס של מוצרים במחירים שלעתים הם אפילו די מגוחכים ולא קשורים בכלל למחירים המוצעים בימי מכירות רגילים לאורך השנה. כך מודגש עוד יותר שבאמת מדובר ביום מכירות מיוחד אותו כדאי לכל צרכן נבון לנצל גם אם הדבר כרוך בעמידה בתורים.

יום שהוא כבר לא רק נחלתם של האמריקאים

קודם לכן ציינו שהבלאק פריידי הא כבר לא רק נחלתם של צרכנים אמריקאיים. נתחיל מכך שחנויות ורשתות שונות ברחבי העולם כבר הבינו את פוטנציאל המכירה העצום והחליטו לחקות את השיטה האמריקאית. בפועל קרה שלא רק מדינות עם רוב תושבים נוצרים הפכו את יום המכירות הזה לתחילת עונת המכירות של חג המולד, אלא שעוד מדינות בעולם (ובינן גם ישראל) מנצלות את היום הזה (או ימים סמוכים לו) להצעת מבצעי מכירות מרשימים ביותר.

מאחר והיום נפח המסחר הווירטואלי הוא עצום, וגם גדל משנה לשנה, הרי שניתן לראות כיצד אתרי אינטרנט הפכו להיות זירה לפעילות מכירתית עצומה ביום זה. בשל העובדה שהאינטרנט חוצה גבוהות ומאפשר קנייה מצד אנשים של מדינה מסוימת באתרים של מדינה אחרת, הרי שאנו רואים כיצד רבים הם אלו בכל רחבי העולם שמנצלים את המחירים הזולים יותר במהלך בלאק פריידי כשהם יושבים מול מסך מחשב וקונים מוצרים שונים במחירים מעולים.